Jak założyć klub dziecięcy lub żłobek?

Planujesz założyć klub dziecięcy lub żłobek? Nie wiesz od czego zacząć? Masz wątpliwości w podjęciu właściwej decyzji?

Przed przystąpieniem do dalszych działań należy uświadomić sobie różnicę pomiędzy żłobkiem a klubikiem dziecięcym. Żłobek jest jedną z wielu instytucjonalnych form opieki nad dziećmi, gdzie przyjmowane są dzieci już od 20 tygodnia życia do ukończenia wieku szkolnego, czyli ok. 3 lat. Okres ten może się różnić w uzasadnionych przypadkach. Klub lub klubik dziecięcy to placówka, do której mogą uczęszczać dzieci dopiero po ukończeniu 1 roku życia. Okres przebywania dziecka w klubiku kończy się tak jak w żłobku, czyli w wieku trzech lat. W obu przypadkach maksymalny dzienny czas przebywania dziecka zamyka się w 10 godzinach i może zostać przedłużony na wyraźną prośbę rodzica opartą o odpowiedni wniosek i opłatę dodatkową. Dodatkowa w przypadku klubu dziecka maksymalna ilość dzieci nie może przekraczać 30 co wiąże za sobą pewne ograniczenia odbijające się na ogólnych zyskach placówki.
Kto może otworzyć żłobek lub klub dziecięcy? Oczywiście są to osoby fizyczne, prawne. Dodatkowo mogą to być gminy, powiaty i inne jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej. Należy również pamiętać, że właściciel takiej placówki nie musi posiadać odpowiedniego wykształcenia. Tyczy się on jedynie opiekunów dzieci i nauczycieli.
Aby założyć żłobek lub klubik dziecięcy należy skupić się przede wszystkim na zapewnieniu właściwych warunków sanitarnych obiektu oraz uzyskać odpowiednie potwierdzenia stanowiące podstawie realizacji wszystkich wymogów sanitarnych. Kolejnym elementem jest znalezienie odpowiedniej kadry, opiekunów, animatorów, woźnych spełniających odpowiednie przepisy prawa konieczne do pracy z dziećmi. Następnie należy uzyskać wpis do rejestrów żłobków i klubów dziecięcych. Wszystkich informacje zawarte w rejestrze powinny być co jakiś czas aktualizowane.
Kolejnym etapem zakładania placówki jest określenie stawek i opłat za pobyt. Wszystkie te kwoty powinny być zawarte w umowę podpisanej z rodzicem. Umowy, stawki i opłaty można bez problemu dodać na platformie eLizak. System posiada zaawansowane narzędzie do wspomagania pracy przedszkoli i żłobków. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego system wygeneruje miesięczne kwoty do zapłaty, które będzie można wysłać sms bezpośrednio z panelu dyrektora.
Więcej informacji znajdą państwo na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: https://www.gov.pl/web/rodzina/lobek-i-klub-dzieciecy

Dodał eLizak dnia 2019-01-08

Prowadzisz przedszkole lub żłobek? Kliknij "Lubię to"