Jak założyć klub dziecięcy lub żłobek?

Jak założyć klub dziecięcy lub żłobek?

W obecnych czasach dobrym pomysłem na własny biznes jest założenie klubu dziecięcego lub żłobka. Działalność gospodarcza tego typu wymaga znajomości pewnych zasad i spełnienia określonych wytycznych. Nie wiesz, od czego zacząć? Masz wątpliwości co do koniecznych formalności? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Różnica między klubikiem dziecięcym a żłobkiem



W przypadku obu placówek chodzi o profesjonalną opiekę nad dziećmi. Jest jednak różnica w funkcjonowaniu klubu dziecięcego i żłobka. Z czego ona wynika?

Żłobki są jedną z wielu instytucjonalnych form opieki nad maluchami. Przyjmuje się do nich dzieci już od 20 tygodnia życia aż do ukończenia 3 lat. Czas ten może się jednak różnić w uzasadnionych przypadkach.

Klubik dziecięcy to placówka, do której mogą uczęszczać dzieci dopiero po ukończeniu 1. roku życia. Okres przebywania dziecka w klubiku kończy się tak jak w żłobku, czyli w wieku 3 lat. Maksymalna liczba podopiecznych w klubie nie może przekraczać 30. Wiąże się to automatycznie z ograniczeniami w przyjęciach i odbija na przychodach placówki.

I w żłobku i w klubie maksymalny dzienny czas opieki nad dzieckiem to 10 godzin. Może on zostać przedłużony na wyraźną prośbę rodzica popartą odpowiednim wnioskiem i opłatą dodatkową.

Kto może otworzyć żłobek lub klub dziecięcy?



Obie placówki może założyć każdy. Mogą to być osoby fizyczne, prawne, gminy, powiaty i inne jednostki organizacyjne. Warto pamiętać, że właściciel żłobka lub klubu nie musi posiadać wykształcenia kierunkowego. Jest ono natomiast wymogiem w przypadku opiekunów dzieci i nauczycieli.

Etapy założenia klubu dziecięcego lub żłobka



Aby założyć żłobek lub klub dziecięcy należy skupić się przede wszystkim na zapewnieniu właściwych warunków sanitarnych obiektu i uzyskaniu odpowiednich potwierdzeń, które spełnienie tych wymogów potwierdzą. Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniej kadry: opiekunów, animatorów, woźnych. Każda z tych osób musi mieć kompetencje adekwatne do stanowiska, na które aplikuje. Następnie należy uzyskać wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Zamieszczone tam informacje warto co jakiś czas aktualizować.

Kolejnym etapem zakładania placówki jest określenie stawek i opłat za pobyt. Wszystkie kwoty powinny być zawarte w umowie dedykowanej rodzicom. W naszym systemie dla żłobków można generować szablony umów i ustalać stawki z góry. Dzięki temu cały proces rozliczania i weryfikacji opłat przebiega sprawnie i bezbłędnie. Co więcej, po zakończeniu okresu rozliczeniowego system eLizak samodzielnie generuje indywidualnie dla każdego z rodziców miesięczne kwoty do zapłaty. Dyrektor (lub osoba upoważniona) może rozesłać je później w wiadomości sms bezpośrednio z panelu administracyjnego.

Więcej informacji dotyczących założenia żłobka lub klubu dziecięcego można zaleźć na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

aktualizacja: 2020-05-27