Jak założyć przedszkole lub żłobek? 3 podstawowe czynniki sukcesu
Jak założyć przedszkole lub żłobek? 3 podstawowe czynniki sukcesu
Założenie przedszkola lub żłobka jest bardzo kuszącą opcją na otwarcie własnej działalności. Coraz więcej osób decyduje się na obranie właśnie takiej ścieżki zawodowej. Pytanie tylko, od czego zacząć, szczególnie jeśli nie ma się doświadczenia w branży? Oto 3 fundamentalne kwestie, które warto dobrze przemyśleć, jeśli planuje się założenie prywatnego przedszkola lub żłobka.
Liczy się pomysł
Jak w przypadku każdego biznesu, również założenie przedszkola lub żłobka wymaga oryginalnego pomysłu. Konkurencja na rynku systematycznie się powiększa. Nowe placówki powstają w szybkim tempie. Zapotrzebowanie na usługi opiekuńczo-edukacyjne utrzymuje się na wysokim poziomie. Mimo tego, jeśli planujesz założyć przedszkole lub żłobek, Twój biznesplan powinien być:
- dopracowany,
- unikalny,
- nowoczesny,
- opłacalny,
- możliwy do zrealizowania.
Dobry plan jest fundamentem dalszych, owocnych działań. Dlatego warto rozpisywać dokładnie wszystkie pomysły i możliwości. Kluczowe jest na tym etapie wykonanie m.in. szczegółowej analizy SWOT. Dzięki niej dobrze poznasz swoje mocne i słabe strony, a także szanse i zagrożenia, które może przynieść rzeczywistość.
Wybierz idealną lokalizację
Miejsce założenia przedszkola lub żłobka jest strategicznie ważne. Decydując się na założenie placówki, warto zastanowić się, jaka lokalizacja będzie najodpowiedniejsza. A tych do wyboru jest kilka. Możesz otworzyć placówkę np.:
- na osiedlu,
- przy firmach lub instytucjach,
- przy uczelniach,
- poza miastem.
Wybór kontentego miejsca powinien być determinowany przez realne potrzeby otoczenia. Możesz je poznać, chociażby dzięki obserwacji czy rozmowom z ludźmi. Nie ma przecież sensu otwierania kolejnego żłobka na osiedlu, gdzie funkcjonują już dwa i w zupełności zaspokajają potrzeby rodziców, prawda?
Rozważ dofinansowanie
Nie ma co ukrywać, że założenie przedszkola lub żłobka wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Źródłem informacji, jakie kwoty konkretnie wchodzą w grę, powinien być Twój biznesplan. Dzięki niemu będzie można rozplanować wydatki i starać się o dofinansowanie. Dotacje na założenie przedszkola lub żłobka mogą pochodzić z budżetu państwa, jak również z funduszy unijnych.
Przed podjęciem decyzji należy przeanalizować wszystkie dostępne opcje i wybrać tę najkorzystniejszą. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z konsultacji ze specjalistą. Dlaczego? Z prostego powodu: każdy program wspierający finansowo nowe biznesy realizowany jest na różnych warunkach. A jako osoba, która nie ma z tymi tematami do czynienia na co dzień, po prostu możesz nie mieć wystarczającej wiedzy.
Więcej o dotacjach na założenie przedszkola lub żłobka pisaliśmy tutaj.