Dotacje na rozwój przedszkoli i żłobków. Jak argumentować wniosek?

Dotacje na rozwój przedszkoli i żłobków. Jak argumentować wniosek?

Konkurencyjność placówki w dużym stopniu zależy od sposobu i tempa, w jakim się rozwija. Wprowadzenie nowoczesnych technologii i ulepszeń wiąże się jednak często ze sporymi nakładami finansowymi. Z pomocą przychodzą fundusze zewnętrzne. Aby je pozyskać, trzeba spełnić konkretne warunki i napisać wniosek. Jak to zrobić skutecznie?

Dotacje na rozwój przedszkoli i żłobków: rozpoznanie potrzeb

Podstawą wniosku o dofinansowanie na rozwój przedszkola lub żłobka jest prawidłowe wypełnienie formularzy. Zdecydowana większość z nich wymaga przedstawienia w części opisowej konkretnych pomysłów na wprowadzenie zmian i udoskonaleń, a także korzyści, jakie ze sobą przyniosą w przyszłości. I tu często pojawia się problem. Dyrektorzy placówek zbyt mocno skupiają się na potrzebach samego obiektu, a nie ludzi: pracowników, dzieci, rodziców.

Dotacje na rozwój przedszkoli i żłóbków: właściwa argumentacja


Każda dotacja wymaga przedstawienia listy inwestycji, na które miałyby być przeznaczone pozyskane środki finansowe. Trzeba jednak pamiętać, że to nie wystarczy, aby otrzymać fundusze. To nie same narzędzia, a cel, jaki przy ich pomocy placówka jest w stanie osiągnąć, odgrywa kluczową rolę.

PRZYKŁAD

Dyrekcja placówki chce pozyskać środki, by wprowadzić nowoczesny system do zarządzania przedszkolem. Będzie on połączony z aplikacją dla rodziców, którą będą mogli pobrać bezpłatnie na swój telefon.

Narzędzie: nowoczesny system do zarządzania przedszkolem i aplikacja dla rodziców

Cel: Dla rodziców przedszkola i żłóbki są miejscem, w którym ich dzieci spędzają mnóstwo czasu każdego dnia. Dlatego zależy im, by mieć wgląd w aktywności maluchów i być w stałym kontakcie z dyrekcją oraz wychowawcami. Dzięki aplikacji mobilnej rodzice m.in. będą mieć pełną kontrolę nad postępami dzieci, otrzymają automatyczne powiadomienia o wszystkich aktualnościach, a także zyskają wgląd w relacje multimedialne z zajęć. Wszystko to umożliwiają właśnie nowoczesne systemy dla przedszkoli.

Warto pamiętać, że?

Argumentacja przedstawiona językiem korzyści znacząco zwiększa szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku.
Dofinansowania udzielane są nie po to, by zakupić nowy sprzęt, ale by zmienić czyjeś życie na lepsze, podnieść jakość świadczonych usług, zapewnić bezpieczeństwo, umożliwić rozwój personelu, usprawnić komunikację, oszczędzić czas i pieniądze w dłuższej perspektywie.

Przygotowując się do wypełnienia wniosku o dotację na rozwój przedszkola, warto więc zadać sobie kilka pomocniczych pytań: Jak zmieni się jakość pracy placówki? Jak wprowadzone unowocześnienia wpłyną na wszystkie zainteresowane osoby? Jak zwiększy się bezpieczeństwo dzieci? Jak nowe rozwiązania przełożą się na jakość świadczonych usług i zadowolenie klientów? Jakie konkretne problemy będzie można rozwiązać?

Przeczytaj także:

- Jak założyć przedszkole lub żłobek? 3 podstawowe czynniki sukcesu.

- Dotacje na otwarcie przedszkola - gdzie szukać, warunki, jak napisać wniosek o dotację na otwarcie przedszkola
.

aktualizacja: 2020-08-11