Wizerunek dziecka w mediach społecznościowych

Wizerunek dziecka w mediach społecznościowych

Żyjemy w czasach zdominowanych przez social media. Są one kopalnią możliwości w zakresie komunikacji, sprzedaży i budowania wizerunku. Z powodzeniem wykorzystują je także prywatne i publiczne placówki oświatowe oraz opiekuńczo-edukacyjne (w tym przedszkola i żłobki) do promocji swoich usług. Jak w związku z tym wygląda kwestia publikacji wizerunku dzieci w mediach społecznościowych? Czy przedszkola dbają o prywatność swoich podopiecznych? Czy udostępnianie wizerunku dzieci w Internecie jest słuszne?

Zasady bezpieczeństwa w sieci

Przeglądanie galerii zdjęć na stronach internetowych czy Fan Page przedszkola lub żłobka najczęściej nie wymaga konieczności zalogowania się. W efekcie dostęp do publikowanych treści ma każdy i istnieje możliwość, że niepowołane osoby mogą je wykorzystać do różnych celów. Dlatego kluczowe znaczenie ma w tym przypadku świadomość czyhających zagrożeń zarówno osób zarządzających placówką, jak i samych rodziców.
W większości ośrodków przy zapisie dziecka na zajęcia opiekun prawny otrzymuje do popisu zgodę na publikację jego wizerunku w różnych kanałach. Jej wyrażenie otwiera możliwość udostępniania zdjęć przez przedszkole/żłobek m.in. w Internecie.

WAŻNE! Jeśli rodzic nie wyrazi zgody na udostępnianie wizerunku dziecka, placówka ma obowiązek respektować tę decyzję. Dodatkowo warto pamiętać, że udzieloną zgodę można w każdej chwili wycofać.

Jak zadbać o wizerunek dziecka w przedszkolu?


Czy rozwiązaniem jest zaprzestanie publikacji zdjęć z życia przedszkola w mediach społecznościowych? Oczywiście, że nie. To ważny element działań promocyjnych i rozwoju placówki. Warto natomiast starannie selekcjonować fotografie zamieszczane na stronach internetowych czy Fan Page, do których dostęp jest publiczny i nieograniczony.

Pełne fotorelacje z wydarzeń i zajęć lub indywidualne zdjęcia najlepiej udostępniać kanałami prywatnymi,
do których nikt poza uprawnionymi osobami nie ma dostępu np. poprzez aplikację dla rodziców. Taką możliwość daje system dla przedszkoli i żłobków eLizak. Dzięki niemu osoba zarządzająca placówką może znaleźć kompromis, w którym zyskuje każda ze stron. I co najważniejsze: wizerunek dzieci jest odpowiednio chroniony.

Galerie zdjęć w aplikacji dla rodziców


System dla przedszkoli i żłobków zsynchronizowany z aplikacją dla rodziców umożliwia tworzenie i bezpieczne przesyłanie prywatnych galerii zdjęć i filmów. Dostęp do multimediów mają tylko i wyłącznie osoby uprawnione, czyli wychowawcy, dyrekcja oraz opiekunowie prawni dziecka. Aplikacja mobilna pozwala na szybkie dostarczanie plików wszystkim zalogowanym użytkownikom, (mogą to być np. relacje z wycieczek), jak również wysyłkę do poszczególnych użytkowników, np. zdjęcia portretowe dzieci. Dodatkowo z poziomu aplikacji rodzice w dowolnym momencie mogą wrócić do ulubionych zdjęć i pobrać je na telefon.

-----------------------------------------------------------------------

Temat publikowania wizerunku dziecka w Internecie jest bardzo delikatny. Osoby prowadzące przedszkole lub żłobek, a także wychowawcy i sami rodzice powinni podejść do niego z pełną świadomością i odpowiedzialnością.

Przeczytaj także: Aplikacja dla rodziców - funkcje i zalety

aktualizacja: 2020-11-19