Nowoczesne przedszkole i żłobek - czym się wyróżnia?

Nowoczesne przedszkole i żłobek - czym się wyróżnia?

Czym charakteryzuje się nowoczesne przedszkole i żłobek? Wymagania rodziców w zakresie usług świadczonych przez wczesnoszkolne placówki edukacyjne systematycznie się zmieniają. Bogata oferta zajęć dodatkowych czy prywatny plac zabaw od dawna nie są już czynnikami decydującymi o wyborze konkretnego przedszkola. Co w takim razie naprawdę się liczy? Czy dyrekcja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców? Czym charakteryzuje się nowoczesne przedszkole?

Konkurencyjność na rynku przedszkoli i żłobków

Liczba nowych żłobków i przedszkoli z roku na rok rośnie. Dostępność placówek opiekuńczo-edukacyjnych i zmiana stylu życia sprawiają, że oczekiwania rodziców są wyższe, a proces decyzyjny się wydłuża. Wyremontowane i estetyczne budynki czy świetnie wyposażone sale to w ogromnej liczbie przypadków za mało. Definicja nowoczesnego przedszkola jest współcześnie znacznie bardziej rozbudowana. Co się pod nią kryje?

Nowoczesne przedszkole - czym się wyróżnia?

Nowoczesna placówka przede wszystkim idzie z duchem czasu. To znaczy, że z odpowiednim wyprzedzeniem i w szybkim tempie reaguje na zachodzące zmiany w każdym obszarze swojej działalności. Sprawnie przystosowuje się do nowej rzeczywistości, testuje i korzysta z praktycznych rozwiązań technologicznych takich jak platformy dla przedszkoli i żłobków. Dzięki temu może się rozwijać i podnosić swoją konkurencyjności na rynku. Ale nie tylko.

Wdrażanie innowacji pozwala usprawniać pracę wychowawców i podnosić ich efektywność. Umożliwia też (a może przede wszystkim?) wyjście naprzeciw potrzebom rodziców. Chodzi tu przede wszystkim o:

-stały i bezpośredni kontakt z osobami odpowiedzialnymi za postępy w nauce,
- wgląd w codzienne życie przedszkola,
- sprawne załatwianie formalności i monitorowanie opłat,
- kontrolę żywienia dziecka,
- zapewnienie bezpieczeństwa,
- dostęp do specjalistów, z którymi dziecko odbywa zajęcia.

Placówka otwarta na nowe technologie

Rozwój technologii zmienia nasze życie i sprawia, że w wielu obszarach jest ono dzięki niej wygodniejsze. W przypadku placówek edukacyjnych narzędziem, które pozwala optymalizować codzienne obowiązki, usprawniać komunikację i oszczędzać pieniądze, jest system dla przedszkoli i żłobków taki jak eLizak. Łączy w sobie szereg praktycznych funkcji dedykowanych rodzicom, wychowawcom i dyrekcji, które są dostępne z poziomu aplikacji mobilnej. Dzięki temu w znacznym stopniu wpływają na jakość ich współpracy.

Nowoczesne przedszkole z perspektywy rodzica

Placówka, która ma na uwadze potrzeby nie tylko maluchów, ale także rodziców, będzie numerem jeden na lokalnym rynku. Nowoczesne przedszkole jest transparentne i umożliwia stały wgląd w codzienne życie podopiecznych. Zapewnia bezproblemowy dostęp do informacji związanych z dziećmi i ich postępów. Kwestie formalne, umowy i płatności są zautomatyzowane, dzięki czemu dane są klarowne, a rodzice mogą kontrolować naliczane opłaty i regulować je za pomocą kilku kliknięć z dowolnego miejsca i w dogodnym czasie.

Słowo na koniec?

Na status nowoczesnej placówki składa się wiele elementów, w tym m.in.: oferta edukacyjna, budynek, wyposażenie, wyżywienie, kadra, interaktywne sale, ale też wdrażane systemy dla przedszkoli i żłobków, szybkie metody płatności i mechanizmy rejestrujące wejścia/wyjścia, które podnoszą bezpieczeństwo obiektu. Dyrekcja powinna mieć tego świadomość, ponieważ to właśnie do niej należy wyznaczanie kierunku, w którym placówka będzie się rozwijać.

aktualizacja: 2021-02-18