Adaptacja dziecka w przedszkolu - jak zmniejszyć stres

Adaptacja dziecka w przedszkolu - jak zmniejszyć stres

Adaptacja dziecka w przedszkolu - jak się przygotować? Dla wielu rodziców adaptacja dziecka w przedszkolu jest wydarzeniem, które generuje całą mieszankę emocji. W końcu maluch wchodzi w nieznany mu dotąd świat: pełen nowych wyzwań, zasad i doświadczeń. Jak się do tego przygotować? Czy da się zredukować stres u dziecka związany z nadchodzącymi zmianami? Co można zrobić, by proces adaptacji przebiegł sprawnie?

Na czym polega adaptacja?Kiedy zapada decyzja o posłaniu dziecka do przedszkola, a następnie o wyborze konkretnej placówki, wielu rodziców zadaje sobie pytanie: "co mogę zrobić, by odnalazło się w nowym środowisku i w nowych obowiązkach?". Odpowiedzią jest adaptacja przedszkolna. Czego konkretnie dotyczy i dlaczego jest tak ważna?

Adaptacja przedszkolna to cały proces, którego celem jest przystosowanie dziecka do nowej roli w jego życiu i do funkcjonowania w obcej dotąd społeczności. Od tego, w jaki sposób przebiegnie, zależy to, jak maluch będzie czuł się w przedszkolu w kolejnych latach. Trzeba pamiętać, że adaptacja nie rozpoczyna się w momencie, w którym pociecha odwiedza przedszkole, ale znacznie wcześniej.

Czynniki wpływające na adaptację dzieckaNa proces adaptacji dziecka składa się kilka elementów. Wszystkie są ze sobą powiązane. I żeby osiągnąć sukces, warto mieć ich świadomość. Ta wiedza jest bezcenna w przygotowaniu malucha (a także siebie) do nowej rzeczywistości.

Czynniki, które wpływają na przebieg adaptacji to m.in.:

- poziom rozwoju emocjonalnego dziecka,
- dotychczasowe doświadczenia malucha,
- podejście rodziców/opiekunów prawnych,
- sposób przygotowania dziecka do nowego etapu w życiu,
- zajęcia zapoznawcze w przedszkolu,
- współpraca rodzica z placówką,
- doświadczenie i postawa kadry pedagogicznej,
- uczestnictwo rodziców w procesie adaptacji.

WAŻNE! Przebieg procesu adaptacyjnego u każdego dziecka to zawsze indywidualna sprawa. Nie należy porównywać, oceniać i krytykować zachowania pociechy w odniesieniu do innych przedszkolaków.

Jak zmniejszyć stres związany z adaptacją dziecka?Jako rodzic możesz podjąć różne kroki, by przygotować malucha do roli przedszkolaka. To ważne, by w zmiany, które mają nadejść, zaangażować się z odpowiednim wyprzedzeniem.

Oto sposoby, by proces adaptacji przebiegał łagodnie:
- rozmowy o przedszkolnym życiu - warto w ciekawy sposób opowiedzieć o tym, jak jest w przedszkolu, co się tam robi, dlaczego inne dzieci też do niego chodzą itd.;
- przedstawienie nowego etapu życia jako przygody - skupienie się na pozytywach i atrakcjach np. nowych zabawkach, ciekawych zajęciach, eksperymentach i podróżach wraz z innymi dziećmi;
- udział w zajęciach adaptacyjnych - są organizowane w większości placówek. Poza tym warto wybrać się z dzieckiem na dni otwarte lub zapisać je na wakacyjne półkolonie. Dzięki temu będzie ono miało okazję oswoić z nowym miejscem, wychowawcami i nawiązać kontakt z innymi maluchami;
- pozwolenie na zabranie zabawki z domu- z pluszowym przyjacielem lub ulubionym samochodzikiem dziecko może poczuć się bezpieczniej;
- nauka samodzielności - maluchy, które potrafią wykonywać codzienne czynności (jedzenie, mycie rąk, sygnalizowanie potrzeb), są pewniejsze siebie.

Rodzicu, Twoje zachowanie ma znaczenie!Zdajemy sobie sprawę, jakim przeżyciem dla rodzica są pierwsze dni dziecka w przedszkolu. Wiemy też, że maluchy doskonale odczytują emocje. Jeśli widzą, że osoba, której ufają najmocniej na świecie, jest spokojna, uśmiechnięta i nastawiona optymistycznie, będą bardziej otwarte na współpracę i tym chętniej spróbują czegoś nowego. Wahanie, napięcie, podenerwowanie - negatywne odczucia udzielają się także dzieciom. W efekcie ich reakcją jest niepokój i obawa przed tym, co je czeka. A przecież można tego uniknąć.

Adaptacja nie musi być trudna i stresująca. Pamiętaj jednak, Drogi Rodzicu, że odgrywasz w niej jedną z kluczowych ról. Możesz realnie wpłynąć na Wasz wspólny sukces.

Przeczytaj także: Kiedy zapisać dziecko do przedszkola?

aktualizacja: 2021-06-15