Jak założyć przedszkole?

Decyzja o założeniu przedszkola może być jedną z lepszych w twoim życiu. Jednak przed dalszą realizacją pomysłu należy przede wszystkim zaznajomić się z podstawami funkcjonowania przedszkola i obowiązkami, które będą z tego tytułu wynikać.

Zapewne masz już w głowie jakiś pomysł, wstępną lokalizacje i plan działań. Wyobrażasz sobie gromadkę dzieci biegającą na placu zabaw i oczywiście dochody uzyskiwane z prowadzenia działalności gospodarczej. Ale od czego zacząć? Jak przejść od pomysłu do czynu?
Przed dalszą realizacja pomysłu należy sobie uzmysłowić czym tak naprawdę jest przedszkole. Przedszkole to nie tylko budynek ale zespół świetnie współpracujących ze sobą ludzi, na których czele stoi dyrektor placówki. Na jego barkach spoczywają wszystkie obowiązki wynikające z prowadzenia przedszkola. W chwili obecnej nie musi on jednak mieć określonego wykształcenia pedagogicznego. Przedszkole może prowadzić każdy. Obowiązek odpowiedniego wykształcenia mają natomiast nauczyciele i opiekunowie zatrudnieni w placówce.
Aby założyć przedszkole należy: - uzyskać zezwolenie od urzędu gminy, w której będzie umiejscowione przedszkole
- rejestracja działalności w CEIDG, (nie dotyczy przedszkola niepublicznego)
- zgłoszenie placówki do rejestru szkół i placówek niepublicznych w urzędzie miasta lub gminy
- zgłoszenie do ZUS (do 7 dni od rejestracji działalności )
- znalezienie systemu do zarządzania przedszkolem, np. eLizak
Po załatwieniu wszystkich formalności możemy przystąpić do pracy. Nasze przedszkole już jest czynne i od tej pory powinniśmy przystąpić do poszukiwania pierwszych chętnych. Najgorsze będzie zdobycie pierwszych osób, następne zapewne znajdą się poprzez tzw. Pocztę pantoflową.

Dodał eLizak dnia 2019-02-04

Prowadzisz przedszkole lub żłobek? Kliknij "Lubię to"