Jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu?

Jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu?

Dzień, w którym dziecko ma rozpocząć swoją przygodę z przedszkolem, jest ogromnym przeżyciem dla całej rodziny. Większości rodzicom ten szczególny czas kojarzy się niestety negatywnie: stres, nerwy, wątpliwości. Ale czy musi tak być? Co możesz zrobić, aby pierwszy (i kolejny) dzień dziecka w przedszkolu upłynął miło i radośnie? Czy istnieją sposoby, by zapamiętać te chwile w pozytywny sposób?

Pierwszy dzień w przedszkolu - emocje biorą górę



Zmiana środowiska to dla dziecka zawsze ogromne przeżycie. Nieznane miejsce, obcy ludzie, nowe obowiązki, brak rodziców u boku? To wszystko sprawia, że maluch może (i ma prawo) czuć się zagubiony. W związku z tym trzeba zrobić wszystko, by zapanować nad emocjami. Przy czym należy pamiętać, że każde dziecko przeżywa pierwszy dzień w przedszkolu na swój sposób. Dlatego też porównywanie zachowań z rówieśnikami mija się z celem i najczęściej nie przynosi nic dobrego.

Jak wygląda proces przygotowawczy dziecka do pójścia do przedszkola?



Nie każdy ma świadomość tego, że przygotowanie dziecka do pójścia do przedszkola jest długim procesem. Im wcześniej go rozpoczniecie, tym lepiej poradzicie sobie w tym ważnym dniu.

Oto sposoby, by przygotować dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu:

- regularny kontakt z innymi dziećmi - wyjścia na plac zabaw, udział w warsztatach organizowanych np. w domu kultury, animacje podczas pikników rodzinnych? Okazji ku temu, by oswoić dziecko z rówieśnikami i nowymi regułami życia społecznego, jest całe mnóstwo;

Ważne! Nie należy zmuszać malucha do nawiązywania znajomości lub brania udziału w zabawach grupowych. Na początkowym etapie w zupełności wystarczy obserwacja, z której dziecko również wynosi bardzo dużo.

- rozmowy o przedszkolu - przedstawiaj placówkę jako miejsce, w którym czas upływa miło na zabawie i odkrywaniu świata. Opowiadaj, jakie atrakcje czekają na dzieci, czytajcie razem tematyczne książeczki, wybierzcie się na spacer w pobliże przedszkola;

Pamiętaj! Wzbudzaniem strachu uzyskasz efekt odwrotny od zamierzonego. A więc zrezygnuj z haseł ?bo jak nie pójdziesz do przedszkola, to??, ?nie ma się czego bać, do przedszkola chodzą wszystkie dzieci??, ?musisz być grzeczny, bo inaczej??.

- trening samodzielności - ubieranie i rozbieranie się, jedzenie i picie, mycie rąk, korzystanie z toalety lub sygnalizowanie potrzeb? Gdy dziecko zyska poczucie, że poradzi sobie w różnych sytuacjach, zdecydowanie łatwiej przystosuje się do nowej rzeczywistości;

- czas bez rodziców - jeśli tylko masz taką możliwość, oswajaj dziecko z Waszą nieobecnością. Przyprowadź je na kilka godzin do babci, cioci lub innej zaufanej osoby. Udowodnisz w ten sposób, że czas bez rodziców jest czymś normalnym. Te okoliczności możesz wykorzystać również do budowania zaufania. Umawiaj się z dzieckiem na ponowne spotkanie o konkretnej godzinie i dotrzymuj słowa.

- adaptacja w przedszkolu - warto zapisać się na dni adaptacyjne w wybranej placówce. Maluch będzie miał okazję poznać miejsce, wychowawców, inne dzieci i przekonać się, jak wygląda dzień w przedszkolu.

Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu - rodzicu, bądź dzielny!



Czy wiesz, Drogi Rodzicu, że w dużej mierze od Ciebie zależy, jak zachowa się dziecko pierwszego dnia w przedszkolu? Jesteś najbliższą mu osobą, ufa Ci bezgranicznie i liczy na Twoje wsparcie. Jeśli okażesz słabość i kontrolę nad zachowaniem przejmie stres i strach, negatywne emocje udzielą się też maluchowi. A więc postaraj się, by Twój głos był pewny i ciepły, a na twarzy gościł uśmiech :)

Przeczytaj także: Wizerunek dziecka w mediach społecznościowych

Bądź w kontakcie - aplikacja mobilna dla rodziców



Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, co czują rodzice, którzy zostawiają swoje dziecko w placówce po raz pierwszy (i nie tylko wtedy). Część naszego zespołu ma już ten etap za sobą, innych dopiero to czeka. Obawa, czy udało się opanować smutek po pożegnaniu? Ciekawość, jak mija dzień? Niepewność, czy maluch zjadł posiłki? Na szczęście rozwój technologii pozwala trzymać rękę na pulsie. Ty również możesz mieć wgląd w przedszkolne życie swojego dziecka.

Jak to możliwe?



Nowoczesne placówki wprowadzają do użytku platformy do zarządzania przedszkolem, które równocześnie połączone są z aplikacją mobilną. Jest to bezcenne narzędzie, które umożliwia komunikację z kadrą i dyrekcją w czasie rzeczywistym, a także dostęp do codziennych relacji zdjęciowych. W systemie dla przedszkoli i żłobków eLizak aplikacja dla rodziców jest całkowicie bezpłatna. Dzięki temu bez żadnych ograniczeń może korzystać z niej każdy z opiekunów. Z pozycji telefonu da się sprawdzić m.in. jadłospis, w jakich zajęciach aktualnie bierze udział, czy zaliczyło drzemkę.

Dowiedz się więcej: Aplikacja dla rodziców - funkcje i zalety

Ps. Placówka, do której zapisałeś dziecko, nie korzysta z systemu dla przedszkoli i aplikacji dla rodziców? Pamiętaj, że możesz wyjść z inicjatywą i podzielić się pomysłem z dyrekcją :)

Sprawdź: Opłaty za przedszkole - czy zawsze są takie same?

aktualizacja: 2021-08-25