Program "Cyfrowa Gmina" - trwa III nabór wniosków!

Program "Cyfrowa Gmina" - trwa III nabór wniosków!

Ruszyła III runda programu "Cyfrowa Gmina". Uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie w tym etapie jest 626 gmin z całej Polski. Całkowita kwota do rozdysponowana w tamach III naboru to ponad 162 miliony zł. Wnioski można składać do 10 lutego. Sprawdź, czy jesteś w gronie beneficjentów i jak możesz pozyskać fundusze na rozwój.


Z artykułu dowiesz się m.in.:

- Co to jest "Cyfrowa Gmina"?
- Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
- Jaki jest cel programu "Cyfrowa Gmina"?
- Ile wynosi wsparcie finansowe?
- Na co można przeznaczyć fundusze?


Program "Cyfrowa Gmina" - na czym polega?Program "Cyfrowa Gmina" jest finansowany z Funduszy Europejskich w ramach projektu React-EU. Jego podstawowe cele to wsparcie rozwoju cyfrowego instytucji samorządowych i zwiększenie cyberbezpieczeństwa. Ma to ogromne znaczenie z perspektywy zarówno mieszkańców, jak i firm/instytucji działających terenie gmin.

Kto może starać się o dofinansowanie?Program "Cyfrowa Gmina" skierowany jest do wszystkich gmin na terenie kraju: miejskich, miejsko-wiejskich, wiejskich. Podzielony jest na 3 rundy, a do każdej z nich przyporządkowane są konkretne gminy. Listę podmiotów uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie można sprawdzić w dokumentacji konkursowej.

Sprawdź: Dokumentacja konkursowa - Program Cyfrowa Gmina

WAŻNE! Wniosek o przyznanie grantu należy wypełnić przez Generator Wniosków Grantowych (GWG) dostępny tutaj. Jego złożenie jest możliwe wyłącznie przez wnioskodawcę, który w dokumentacji oświadczy, iż zapoznał się z regulaminem konkursu oraz akceptuje wszystkie jego zasady. W przypadku chęci rezygnacji z udziału w projekcie możliwe jest wycofanie zgłoszenia przez GWG.

Ile wynosi wsparcie finansowe w ramach programu "Cyfrowa Gmina"?Kwota przewidziana na realizację III naboru to 162 000 000. Gmina, która zostanie zakwalifikowana do programu, może liczyć na wsparcie w wysokości od 100 000 zł do aż 2 000 000 zł. Co ważne: dofinansowanie w formie grantu sięgnie nawet do 100% wydatków kwalifikowanych.

Na co można przeznaczyć fundusze?Nowoczesne technologie cyfrowe mogą być wykorzystane przez samorządy i podległe im jednostki na kilka sposobów. Otrzymanie środki gminy będą mogły wykorzystać m.in. na:

- cyfryzację urzędów i jednostek podległych,
- zakup sprzętu komputerowego,
- zakup oprogramowania i licencji niezbędnych do realizacji e-usług, pracy zdalnej i nauki online,
- edukację cyfrową dla pracowników JST i podniesienie ich kompetencji w zakresie e-usług,
- przeprowadzenie audytu cyberbezpieczeństwa urzędów,
- zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

Do kosztów kwalifikowanych zalicza się m.in. zakup systemu dla przedszkoli eLizak i aplikacji dla przedszkoli, a więc jeśli myślisz o unowocześnieniu placówki, program "Cyfrowa Gmina" może pomóc sfinansować tę inwestycję.

Dowiedz się więcej: System dla przedszkoli eLizak - korzyści

Źródła: www.gov.pl / www.cyfrowagmina.info

aktualizacja: 2022-01-20