Kącik ciszy w przedszkolu - realna potrzeba czy nowy trend?

Kącik ciszy w przedszkolu - realna potrzeba czy nowy trend?

O kącikach ciszy (odpoczynku) coraz częściej wspomina się w kontekście przedszkoli i żłobków. Potrzebę ich organizacji widzą zarówno rodzice, jak i wychowawcy. Wynika to między innymi z rosnącej świadomości dorosłych i faktu, że dzieci muszą radzić sobie z emocjami w różnych sytuacjach i miejscach.

Czy każde przedszkole powinno mieć kącik ciszy do dyspozycji podopiecznych?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

- Co to jest kącik ciszy.
- Kiedy dziecko może z niego skorzystać.
- Jakie korzyści wiążą się z organizacją kącik ciszy

Kącik ciszy - co to jest i czemu służy?



Kącik ciszy jest jednym ze sposobów, który pozwala na szybkie odcięcie dziecka od nadmiaru bodźców, daje szansę na wyciszenie i opanowanie trudnych emocji. Może to być osobna sala w przedszkolu lub specjalnie wydzielona przestrzeń. Chodzi o to, by dzieci, które tego potrzebują, mogły w dowolnym momencie pobyć w samotności, uporządkować myśli i zredukować napięcie.

Jako kącik ciszy sprawdzi się np.:

- namiot,
- hamak,
- baldachim,
- tunel,
- baza zrobiona z krzeseł i koca,
- domek,
- bujany fotel za zasłoną,
- legowisko z poduchami odgrodzone parawanem,
- aranżacja z mebli, która oddziela kącik od reszty sali.

TO WAŻNE
Kącik ciszy powinien być ogólnodostępny i przygotowany w taki sposób, który stwarza korzystne warunki do wyciszenia w przyjaznym otoczeniu. Należy zadbać, by dziecko czuło się w nim bezpiecznie i komfortowo.


Kącik ciszy a potrzeby dziecka



Jednym z podstawowych założeń kącika ciszy jest to, by dziecko mogło z niego skorzystać w każdej chwili. Bez konieczności proszenia o zgodę lub odprowadzenia przez opiekuna grupy. Maluchy powinny mieć świadomość tego, że jest to przestrzeń dla nich, w której mogą przebywać zawsze, gdy poczują się przebodźcowane, zmęczone hałasem lub cokolwiek wywoła w nich negatywne emocje.

NALEŻY PAMIĘTAĆ, że ...

Kącik wyciszenia nie powinien być kojarzony przez dziecko z formą kary!
Nie można straszyć malucha wysłaniem na przymusowy odpoczynek, bo np. nie wykonało polecenia lub zrobiło coś nie tak. Oczywiście wychowawca ma prawo zasugerować możliwość skorzystania z kącika ciszy, natomiast decyzja powinna należeć wyłącznie do dziecka. Żadne groźby i przymus nie powinny mieć tu miejsca.


Ważną kwestią, o którą również trzeba zadbać, jest stonowana kolorystyka i odpowiednie wyposażenie kącika ciszy. Mogą znaleźć się w konkretne zabawki (np. przytulanki, klocki, puzzle), akcesoria antystresowe (piłeczki/gniotki), maty sensoryczne, słuchawki wygłuszające, kolorowanki i książeczki. W skrócie wszystko to, co może być pomocne dziecku w wyciszeniu, oderwaniu myśli i odpoczynku.

Kącik ciszy w przedszkolu - korzyści



Organizacja kącika ciszy w przedszkolu to jedna z możliwości, by dziecko mogło rozładować negatywne emocje lub po prostu pobyć samo, gdy czuje się przytłoczone hałasem podczas grupowych zabaw i gwarem w trakcie zajęć. Zyskuje wówczas szansę na oderwanie się od bodźców przeciążających wrażliwy układ nerwowy.

Podstawową korzyścią takiego rozwiązania jest to, że maluch może odciąć się od stresującej go sytuacji lub oddalić od osób, które wywołały dyskomfort w danym momencie. Kącik ma za zadanie pomóc w wyciszeniu i odzyskaniu równowagi. W efekcie przedszkolak otrzymuje szansę, by nabrać energii i w pozytywnym nastroju powrócić do realizacji zadań oraz aktywności z rówieśnikami.

Przeczytaj także: Przyjazne przedszkole - czym się wyróżnia?

aktualizacja: 0000-00-00