Opłaty za przedszkole - lista pytań i odpowiedzi
Opłaty za przedszkole - lista pytań i odpowiedzi
Opłaty za przedszkole naliczane co miesiąc najczęściej różnią się od siebie. Dotyczy to zarówno placówek publicznych, jak i prywatnych, a wynika z kilku podstawowych zmiennych. Odmienne kwoty na fakturze mogą rodzić pytania u zdezorientowanych rodziców. Jak uprościć rozliczanie płatności za przedszkole? Co można zrobić, by wpływy na konto były terminowe?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
+ Jak naliczane są opłaty za przedszkole.
+ Co wchodzi w skład opłat za przedszkole.
+ Jak usprawnić płatności za przedszkole od rodziców.
Ile godzin za darmo w przedszkolu?
Bezpłatna edukacja przedszkolna dotyczy placówek publicznych i jest ograniczona liczbą godzin. Z przepisów prawa oświatowego wynika, że:
"każde dziecko, niezależnie od tego, w której godzinie zostanie przyprowadzone przez rodziców do przedszkola publicznego, ma prawo do korzystania z bezpłatnej edukacji przedszkolnej w wymiarze co najmniej 5 godzin dziennie?." - (źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/organizacja-pracy-placowek-wychowania-przedszkolnego)
Z kolei w przedszkolach prywatnych rodzice płacą za cały pobyt dziecka w placówce.
Ile płaci się za przedszkole miesięcznie?
Od 1 września 2023 r. maksymalna wysokość opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w placówce publicznej może wynieść 1,3 zł za każdą rozpoczętą godzinę ponad przysługujące 5 godzin.
Oprócz tej zmiennej pod uwagę trzeba wziąć także:
>>> nieobecności (placówka prywatna)
>>> wyżywienie (placówka publiczna i prywatna)
>>> zajęcia dodatkowe (placówka prywatna)
>>> nadprogramowe godziny
>>> czesne (placówka prywatna)
W systemie eLizak faktury za pobyt dziecka w przedszkolu generują się automatycznie z uwzględnieniem wszystkich powyższych elementów. W efekcie rozliczenia przygotowane są sprawnie, szybko i bez błędów.
Co robić, gdy rodzic nie płaci za przedszkole?
To, że rodzic nie płaci za przedszkole w terminie, często nie jest wynikiem złej woli. Po prostu w natłoku obowiązków zawodzi pamięć. Zrozumiałe jest jednak, że dyrekcji zależy, by wpłaty były realizowane według harmonogramu. Podstawowy powód jest bardzo prosty: chodzi o płynność finansową placówki. W grę wchodzą przecież comiesięczne wynagrodzenia dla pracowników, czynsz, bieżące opłaty i szereg innych zobowiązań.
Jeśli sytuacja wydarzyła się po raz pierwszy, może się okazać, że wystarczy po prostu uprzejma rozmowa i prośba, by fakturę regulować niezwłocznie, a kolejne we wskazanym terminie. Co jednak robić, gdy rodzic nie płaci za przedszkole lub opóźnienia są częste i długie?
Jak usprawnić płatności za przedszkole od rodziców?
W sytuacji, gdy problemem jest zapominanie, warto rozważyć wdrożenie aplikacji dla rodziców, która automatycznie będzie generować informacje o płatnościach. W naszym systemie dla przedszkoli eLizak przypomnienia mogą być ustawione na kilka sposobów.
Jest to m.in.:
+ informacja o zbliżającym się terminie płatności
+ informacja o dostarczeniu rachunku na konto rodzica i możliwości szybkiego przelewu
+ informacja o upływającym terminie płatności za X dni
Z doświadczenia wiemy, że takie rozwiązanie eliminuje problem nieterminowych wpłat za przedszkole w znacznym stopniu.
Szybkie płatności online ? wygodne rozwiązanie dla zapracowanych rodziców?
Nowe technologie są tworzone po to, by ułatwiać nam życie. Współcześnie czas jest bezcenną walutą, której brakuje każdemu i o którą wszyscy zabiegamy. Dlatego rozwiązania, które go dla nas oszczędzają, są tak potrzebne i wartościowe. Jednym z nich są szybkie płatności online. To drugi sposób na usprawnienie płatności za pobyt dziecka w placówce. Na przykład system dla przedszkoli eLizak jest zsynchronizowany z platformą Blue Media, która obsługuje przelewy większości banków komercyjnych oraz płatności mobilne BLIK.
Rodzice korzystający z aplikacji eLizak mogą zlecać szybkie przelewy przez telefon z dowolnego miejsca i o każdej porze. Powiadomienie dla dyrekcji o tym, że transakcja została dokonana, jest generowane automatycznie. Nie ma więc potrzeby przesyłania potwierdzenia płatności (przez rodzica) i odznaczania wpływu na konto (przez dyrekcję). Obie strony oszczędzają czas i nie muszą martwić się formalnościami.